Vishay/Dale RNC55J2100BSB14
RNC55J2100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2100BSB14
Brief Description
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2100BSB14.pdf
Availability of RNC55J2100BSB14
QUANTITY
RNC55J2100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2100BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2100BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2100BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2100BSB14
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
IC GYROSCOPE YAW RATE 32-CBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
1000UF 25V 12.319X38.1 85C AXI datasheet.pdf