Vishay/Dale RNC55J2101BMB14
RNC55J2101BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2101BMB14
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2101BMB14.pdf
Availability of RNC55J2101BMB14
QUANTITY
RNC55J2101BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2101BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2101BMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2101BMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2101BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2101BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2101BMB14
RELAY RF SPDT 100MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 1CH LP SD 14SOIC datasheet.pdf
OVAL STUD MOUNT 6.89"L BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HD-I 5EMPO120F210F BENCH/LMK. datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf