Vishay/Dale RNC55J2101BSBSL
RNC55J2101BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2101BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2101BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2101BSBSL
QUANTITY
RNC55J2101BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2101BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2101BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2101BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2101BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2101BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2101BSBSL
ROUND STANDOFF M5 NYLON datasheet.pdf
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270K OHM 0404 datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 DBL FMAL SOCKT ADPT datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 5.5KV BOLT-I datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.05A 62 MOHM datasheet.pdf