Vishay/Dale RNC55J2102BRB14
RNC55J2102BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2102BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2102BRB14.pdf
Availability of RNC55J2102BRB14
QUANTITY
RNC55J2102BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2102BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2102BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2102BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2102BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2102BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2102BRB14
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf