Vishay/Dale RNC55J2102FSRE6
RNC55J2102FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2102FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2102FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2102FSRE6
QUANTITY
RNC55J2102FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2102FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2102FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2102FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2102FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2102FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2102FSRE6
FIXED IND 18NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf