Vishay/Dale RNC55J2102FSRE6
RNC55J2102FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2102FSRE6
Brief Description
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2102FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2102FSRE6
QUANTITY
RNC55J2102FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2102FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2102FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2102FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2102FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2102FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2102FSRE6
FIXED IND 39NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SDIP datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY LIQUID-AIR 5.8A datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 SRL 28WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf