Vishay/Dale RNC55J2132BSB14
RNC55J2132BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2132BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2132BSB14.pdf
Availability of RNC55J2132BSB14
QUANTITY
RNC55J2132BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2132BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2132BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2132BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2132BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2132BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2132BSB14
TRIAC 600V 1A TO92 datasheet.pdf
NOZZLE REF 14MM ALL EXCEPT 1100 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ER 6C 4#4 2#0 SKT PLUG datasheet.pdf
MODBUS, GSM 3G HSPA datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf