Vishay/Dale RNC55J2151BSBSL
RNC55J2151BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2151BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2151BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2151BSBSL
QUANTITY
RNC55J2151BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2151BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2151BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2151BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2151BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2151BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2151BSBSL
CONN MEM CARD RAIL GUIDE LEFT datasheet.pdf
TERM SPLICE BUTT 500-600MCM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/DSP INT 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W CST3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf