Vishay/Dale RNC55J2182BSRE6
RNC55J2182BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2182BSRE6
Brief Description
RES 21.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2182BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2182BSRE6
QUANTITY
RNC55J2182BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2182BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2182BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2182BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2182BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2182BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2182BSRE6
IC AMP W/SHTDN LP 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.625V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HARDWARE 48-QFP datasheet.pdf
COND CRIMP PUNCH datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
NON-SILICONE PUTTY 6 W/MK 1OZ datasheet.pdf