Bourns Inc. SRP4020-3R3M
SRP4020-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SRP4020-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 3.3A 48 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP4020-3R3M.pdf
Availability of SRP4020-3R3M
QUANTITY
SRP4020-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP4020-3R3M
Internal Part NumberEIS-SRP4020-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP4020 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP4020
Material - CoreIron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation4.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.157" W (4.80mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP4020-3R3M
Related LinksSRP402, SRP4020-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP4020-3R3M Details Description
Related parts for SRP4020-3R3M
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS BK datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf