Vishay/Dale RNC55J2210BSR36
RNC55J2210BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2210BSR36
Brief Description
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2210BSR36.pdf
Availability of RNC55J2210BSR36
QUANTITY
RNC55J2210BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2210BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2210BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2210BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2210BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2210BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2210BSR36
TRANSFORMER PULSE 100MH 25DCR datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SELF-CONTAINED VCO 8-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/07/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CB BTS FT 8 ASY J SPECIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS CABLE SKT datasheet.pdf