Vishay/Dale RNC55J2212BRBSL
RNC55J2212BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2212BRBSL
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2212BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2212BRBSL
QUANTITY
RNC55J2212BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2212BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2212BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2212BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2212BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2212BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2212BRBSL
CAP FILM 0.39UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL R-R 16-LLP datasheet.pdf
PANEL SIDE 77X28X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 20POS R/A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
BUNDLED KIT #1004 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf