Vishay/Dale RNC60H1694DSB14
RNC60H1694DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1694DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1694DSB14.pdf
Availability of RNC60H1694DSB14
QUANTITY
RNC60H1694DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1694DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1694DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1694DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1694DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1694DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1694DSB14
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf