Vishay/Dale RNC55J2212FSRE6
RNC55J2212FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2212FSRE6
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2212FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2212FSRE6
QUANTITY
RNC55J2212FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2212FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2212FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2212FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2212FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2212FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2212FSRE6
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 10-12AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf