Vishay/Dale RNC55J2221BSRE6
RNC55J2221BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2221BSRE6
Brief Description
RES 2.22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2221BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2221BSRE6
QUANTITY
RNC55J2221BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2221BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2221BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2221BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2221BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2221BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2221BSRE6
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC50H/AE50G/ASC50H datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 45 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
ADAPTER BOARD SKT CQFP TO CLGA datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 2.5V X7T 0402 datasheet.pdf