Vishay/Dale RNC55J2231BSBSL
RNC55J2231BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2231BSBSL
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2231BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2231BSBSL
QUANTITY
RNC55J2231BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2231BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2231BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2231BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2231BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2231BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2231BSBSL
IC CLK GENERATOR 156.25MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 2POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DIN-POWER D20 CODING COMB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf