Vishay/Dale RNC55J2261BSR36
RNC55J2261BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2261BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2261BSR36.pdf
Availability of RNC55J2261BSR36
QUANTITY
RNC55J2261BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2261BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2261BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2261BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2261BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2261BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2261BSR36
FIXED IND 33UH 910MA 240 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FLOOR MAT CLEANER 2.5G BOX datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.552K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf