Vishay/Dale RNC55J2261FSBSL
RNC55J2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2261FSBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2261FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2261FSBSL
QUANTITY
RNC55J2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2261FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2261FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2261FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2261FSBSL
TRIMMER 10 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 70POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 4KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 230MA 1.13 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR DIP datasheet.pdf