Vishay/Dale RNC55J2262BSB14
RNC55J2262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2262BSB14
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2262BSB14.pdf
Availability of RNC55J2262BSB14
QUANTITY
RNC55J2262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2262BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2262BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2262BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2262BSB14
IC MPU I960 25MHZ 132PGA datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REPL HOUSING SET W/LABELS 1910E datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CABLE TUNER DGTL 48HVQFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC DDR1 512M 32MX16 66TSOP datasheet.pdf
12V DIGITAL RGB LED PIXELS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 3A TSMT5 datasheet.pdf