Vishay/Dale RNC55J2262BSRE6
RNC55J2262BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2262BSRE6
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2262BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2262BSRE6
QUANTITY
RNC55J2262BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2262BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2262BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2262BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2262BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2262BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2262BSRE6
IC MONITOR SYS/VOLT 5CH 16QSOP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER RF1/RF2/IF 28MLP datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CABLE SEALED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf