Vishay/Dale RNC55J2290BPRSL
RNC55J2290BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2290BPRSL
Brief Description
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2290BPRSL.pdf
Availability of RNC55J2290BPRSL
QUANTITY
RNC55J2290BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2290BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2290BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)229
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2290BPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2290BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2290BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2290BPRSL
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK DVR PLL 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR MANUALLY SET 5M CABLE datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 5000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf
ROUTER SPECTRE 3G datasheet.pdf
3.3UF 250V 7.14X23.81 AXI datasheet.pdf