Vishay/Dale RNC55J22R6BSBSL
RNC55J22R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6BSBSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55J22R6BSBSL
QUANTITY
RNC55J22R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J22R6BSBSL
D-SUB CABLE MMU25K/MC26M/MMU25K datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES 12K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-30PF 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 3MM NO datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 STR BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf