Vishay/Dale RNC55J2320BSRSL
RNC55J2320BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2320BSRSL
Brief Description
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2320BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2320BSRSL
QUANTITY
RNC55J2320BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2320BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2320BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2320BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2320BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2320BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2320BSRSL
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X1.72X0.13" GREY datasheet.pdf
THERMISTOR PTC RESET FUSE +/-20% datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
C/A F/O 12F 0M3 AQUA MPO 15M datasheet.pdf