Vishay/Dale RNC55J2323BSRSL
RNC55J2323BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2323BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2323BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2323BSRSL
QUANTITY
RNC55J2323BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2323BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2323BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2323BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2323BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2323BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2323BSRSL
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf