Vishay/Dale RNC55J2370FPBSL
RNC55J2370FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370FPBSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370FPBSL.pdf
Availability of RNC55J2370FPBSL
QUANTITY
RNC55J2370FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370FPBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370FPBSL Details Description
Related parts for RNC55J2370FPBSL
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf
Connector Header 104 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf