Vishay/Dale RNC55J2370FSB14
RNC55J2370FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370FSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370FSB14.pdf
Availability of RNC55J2370FSB14
QUANTITY
RNC55J2370FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2370FSB14
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN datasheet.pdf
RES 222.39 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1UF 200V 7.54X25.4 125C AXI datasheet.pdf