Vishay/Dale RNC55J2370FSBSL
RNC55J2370FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2370FSBSL
QUANTITY
RNC55J2370FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2370FSBSL
CONN ADAPTER FEMALE POWER LOCK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 2MM datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf