Vishay/Dale RNC55J2372BRRSL
RNC55J2372BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2372BRRSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2372BRRSL.pdf
Availability of RNC55J2372BRRSL
QUANTITY
RNC55J2372BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2372BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2372BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2372BRRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2372BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2372BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J2372BRRSL
MINITEK datasheet.pdf
PP RETROFIT ASSY CAT5E AMPTRAC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 400W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI 210MSPS 40QFN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf