Vishay/Dale RWR74S2490FSRSL
RWR74S2490FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2490FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2490FSRSL.pdf
Availability of RWR74S2490FSRSL
QUANTITY
RWR74S2490FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2490FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2490FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2490FSRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2490FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2490FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S2490FSRSL
DUCTSLOT TYPF PVC ADH L GRY6' datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN 7X3MM RECT T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 86POS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf