Vishay/Dale RNC55J2373BRB14
RNC55J2373BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2373BRB14
Brief Description
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2373BRB14.pdf
Availability of RNC55J2373BRB14
QUANTITY
RNC55J2373BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2373BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2373BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2373BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2373BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2373BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2373BRB14
IC MPU STRONGARM 166MHZ 520BGA datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 19POS W/SCKT datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 10MM 5.51" datasheet.pdf
IGBT H-BRIDGE 600V E2PACK datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP OCP 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
SUBMINI SW SPNC 250VAC 6A datasheet.pdf
DIODE AVAL 3A 400V SOD-64 datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf