Vishay/Dale RNC55J2381BSRE6
RNC55J2381BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2381BSRE6
Brief Description
RES 2.38K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2381BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2381BSRE6
QUANTITY
RNC55J2381BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2381BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2381BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2381BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2381BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2381BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2381BSRE6
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .25AU 10POS datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 3.18MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 1.5DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf