Vishay/Dale RNC55J2401BRB14
RNC55J2401BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2401BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2401BRB14.pdf
Availability of RNC55J2401BRB14
QUANTITY
RNC55J2401BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2401BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2401BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2401BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2401BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2401BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2401BRB14
IC OCT D-TYPE LATCHES 3-ST 20SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO214AC datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO-220AB datasheet.pdf
BARRIER STRIP datasheet.pdf
10UF 100V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf