Vishay/Dale RNC55J2432BSRSL
RNC55J2432BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2432BSRSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2432BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2432BSRSL
QUANTITY
RNC55J2432BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2432BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2432BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2432BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2432BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2432BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2432BSRSL
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf