Vishay/Dale RNC55J2441BSB14
RNC55J2441BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2441BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.44K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2441BSB14.pdf
Availability of RNC55J2441BSB14
QUANTITY
RNC55J2441BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2441BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2441BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.44k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2441BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2441BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2441BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2441BSB14
FIXED IND 150UH 580MA 851 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING STRGHT 2/0 AWG #1/2 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 250MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 9B 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf