Vishay/Dale RNC55J2461BSB14
RNC55J2461BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2461BSB14
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2461BSB14.pdf
Availability of RNC55J2461BSB14
QUANTITY
RNC55J2461BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2461BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2461BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2461BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2461BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2461BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2461BSB14
IC MCU 16BIT ROMLESS 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 200MHZ 250MA SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 153MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS CRIMP datasheet.pdf