Vishay/Dale RNC55J2461BSRE6
RNC55J2461BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2461BSRE6
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2461BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2461BSRE6
QUANTITY
RNC55J2461BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2461BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2461BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2461BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2461BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2461BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2461BSRE6
IC REG LDO 3.3V/5V 80MA SOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MINI-SAS HD EXT ASY 4X4 12G 1M datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf