Vishay/Dale RNC55J2461DSRE6
RNC55J2461DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2461DSRE6
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2461DSRE6.pdf
Availability of RNC55J2461DSRE6
QUANTITY
RNC55J2461DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2461DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2461DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2461DSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2461DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2461DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2461DSRE6
IDC CABLE - CKC14G/AE14G/X datasheet.pdf
TRANS 2NPN 25V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT 200MHZ 44LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 1.5KV DARLNG 8-DIP GW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf