Vishay/Dale RNC55J2490FSB14
RNC55J2490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2490FSB14
Brief Description
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2490FSB14.pdf
Availability of RNC55J2490FSB14
QUANTITY
RNC55J2490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2490FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2490FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2490FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2490FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2490FSB14
IC MUX DUAL 2:1 DFF LVPECL 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FME JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf