Yageo RT0805CRE07110RL
RT0805CRE07110RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07110RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07110RL.pdf
Availability of RT0805CRE07110RL
QUANTITY
RT0805CRE07110RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07110RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07110RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07110RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07110RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07110RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07110RL
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3.18MM ID 50MM L datasheet.pdf