Vishay/Dale RNC55J2491BRB14
RNC55J2491BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491BRB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491BRB14.pdf
Availability of RNC55J2491BRB14
QUANTITY
RNC55J2491BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2491BRB14
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MPR34K/MC34M/MPR34K datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.8K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD POWER DISTRIBUTION SW datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf