Vishay/Dale RNC55J2491FSRSL
RNC55J2491FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2491FSRSL
QUANTITY
RNC55J2491FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2491FSRSL
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX RGB TRIPLE 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
JUMPER OVER-BARRIER EDGEON SLOT datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf