Vishay/Dale RNC55J2492BRB14
RNC55J2492BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2492BRB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2492BRB14.pdf
Availability of RNC55J2492BRB14
QUANTITY
RNC55J2492BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2492BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2492BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2492BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2492BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2492BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2492BRB14
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 425V 4A TO-220F datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HEADPHONE DVR CLASS G 16WLCSP datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 50A TO-247 datasheet.pdf