Vishay/Dale RNC55J2492BSRSL
RNC55J2492BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2492BSRSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2492BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2492BSRSL
QUANTITY
RNC55J2492BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2492BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2492BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2492BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2492BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2492BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2492BSRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
INTERRUPTER SWITCH OPT 8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 28SSOP datasheet.pdf
HMIK SV BEL SDP FE ANG 68P M2.5 datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4GL-1HFG-A4 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP172 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf