Vishay/Dale RNC55J2493BRRSL
RNC55J2493BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2493BRRSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2493BRRSL.pdf
Availability of RNC55J2493BRRSL
QUANTITY
RNC55J2493BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2493BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2493BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2493BRRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2493BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2493BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J2493BRRSL
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 184 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 8" 7S FIN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf