Vishay/Dale RNC55J24R3FSRSL
RNC55J24R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J24R3FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J24R3FSRSL.pdf
Availability of RNC55J24R3FSRSL
QUANTITY
RNC55J24R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J24R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J24R3FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J24R3FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J24R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J24R3FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J24R3FSRSL
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DGTL 17-MLF datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 2POS W/PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 44A SOT227 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 350MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf