Vishay/Dale RNC55J2550BSRSL
RNC55J2550BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2550BSRSL
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2550BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2550BSRSL
QUANTITY
RNC55J2550BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2550BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2550BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2550BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2550BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2550BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2550BSRSL
RES 1.43K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 270 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf