Vishay/Dale RNC55J2551BSRE6
RNC55J2551BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2551BSRE6
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2551BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2551BSRE6
QUANTITY
RNC55J2551BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2551BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2551BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2551BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2551BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2551BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2551BSRE6
CONN BUTT INSUL 16-14 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf