Vishay/Dale RNC55J2553FSBSL
RNC55J2553FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2553FSBSL
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2553FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2553FSBSL
QUANTITY
RNC55J2553FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2553FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2553FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2553FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2553FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2553FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2553FSBSL
BACKSHELL DB25 45DEG GREY PLASTI datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 35K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.28K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM USV datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf