Vishay/Dale RNC55J2553FSRE6
RNC55J2553FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2553FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2553FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2553FSRE6
QUANTITY
RNC55J2553FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2553FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2553FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2553FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2553FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2553FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2553FSRE6
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
IC 16BIT LP 2.5MW D/A 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
BOARD EVAL AMP MMIC HMC586 datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf