Vishay/Dale RNC55J2570BSB14
RNC55J2570BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2570BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 257 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2570BSB14.pdf
Availability of RNC55J2570BSB14
QUANTITY
RNC55J2570BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2570BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2570BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)257
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2570BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2570BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2570BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2570BSB14
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE CAT 6 DBL-SHIELDED BLU 30M datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 300M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YLW DIFF datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf